Na obrázku je malá holka, která podává odkvetlou pampelišku monstru, které se ale tváří velmi přátelsky, na psychedelickém pozadí.

Paradox dvojí empatie

Zní to složitě.

„Tak víš, jak se to říká, že lidi na spektru mají málo empatie,“ říká mi někdo. Skočím mu do řeči.

„To není pravda.“

Dvanáct let v českém rybníčku opakuji, že autisté mají empatii, jsou citliví, chtějí se přátelit a dokáží mít druhého rádi. Dvanáct let se na mě lidi udiveně koukají a říkají věci jako:

„Ale vždyť můj syn se nechce objímat.“

„Jako OK, ale náš spolužák furt mluví jenom o tom, co zajímá jeho, a vůbec ho nezajímá, co zajímá nás.“

„Nevím, no, já musel bráchovi fakt vyloženě vysvětlovat, jak se má chovat mezi lidmi; jeho samotného to vůbec netrkne.“

S rozmachem chápání projevů neurodivergentního chování jako určité kultury se v poslední době v anglicky psaných článcích setkávám čím dál víc. A jsem za to hrozně ráda. Dává totiž neurodivergenci úplně jiný rozměr, který vám ráda za chvilku vysvětlím.

„To není pravda, že by autisté neměli empatii“ pokračuju v rozhovoru, který zmiňuju výše. „Respektive – neurotypici si často myslí, že neurodivergenti nemají empatii. Protože pro neurotypiky je jednoduché komunikovat společně. S neurodivergenty už jim to pak nejde.“

Protože víte, co?

Když mluví neurotypik s neurotypikem, nemusí nad ničím přemýšlet a dobře si rozumí.

Protože vychází ze stejného pozadí. Protože je jejich kultura založená na tom, co neurotypici chápou jako slušnost (témata v konverzaci se vybírají dle určitého klíče, jednotliví mluvčí se různě střídají, dívají se sobě navzájem do očí).

Když mluví s neurotypikem autista, musí přemýšlet téměř nad vším a bez dřívější přípravy si nerozumí.

Když mluví s autistou neurotypik, musí přemýšlet téměř nad vším a bez dřívější přípravy si nerozumí.

Protože nevychází ze stejného pozadí. Protože kultura každého z nich je jiná.

Potíž je v tom, že neurotypiků je více, a také jsou ve společnosti více slyšet. I proto jdou veřejně slyšet hlavně hlasy typu:“ti autisté, to jsou tedy blázni: oni nevybírají témata v konverzaci dle určitého klíče! Nedodržují délku hovoru, která je pro nás automatická! A ani do těch očí se mi nekoukají…“)

ale víte, co? Teď vám něco velkého odtajním.

My, autisté, si také o neurotypicích říkáme podobné věci.

„ti neurotypici, to jsou tedy blázni: oni říkají fakt nevhodné věci a řeší nevhodná témata! (ano, to si říkáme i my, autisté!) Radši přestanou mluvit, než aby dokončili myšlenku a druhého doopravdy obohatili – jen, aby se vystřídali! A koukají se furt do očí, takže se vůbec nemůžu soustředit a věci, které říkám, pak nedávají zpoloviny smysl…“

A pak se stane velké kouzlo:

Když mluví s autistou autista, nemusí nad ničím přemýšlet a dobře si rozumí.

Jasně, že máme různé zájmy, jasně, že nás nebaví poslouchat dvanáct hodin monolog o motorkách, pokud máme rádi My Little Pony. Ale v principu jde o to, že úplně chápeme potřebu mít dvanáctihodinový monolog o motorkách, a rádi mu poskytneme prostor. Ani si nevšimnu, že někdo kroutí rukama nebo se mi nedívá do očí. Když si vedle mě někdo čte a já hraju videohru, stále chápu čas jako kvalitně společně strávený. Naopak, paradoxně, právě často autisté neříkají -z našeho pohledu- násilné věty neurotypiků:

„a co svatba, kdy bude?“

„těším se, až budete mít děti!“

„ženská snad za chlapa nemá co platit na rande“

a tak dál a tak dál a tak dál

přitom autistická upřímnost může vést k tomu, že rozhořčeně začnete druhému vykládat o tom, jak chápete konstrukt manželství (aby se pak klasicky neurotypik urazil, že nechtěl přednášku – aniž by si uvědomil, že jeho první otázka byla už sama o sobě maximálně nevhodná), nebo také k tomu, že vám třeba daný autistický člověk začne vyprávět o své neplodnosti tak, že se budete cítit trapně.

Každopádně, rozumíte mi.

V Japonsku se lidé různě klaní, neobjímají se a nosí respirátory, když jsou nemocní.

V USA lidé běžně doma nenosí papuče a obecně se vítají s širokým úsměvem, i když se třeba vyloženě nemilují.

Ve Španělsku je normální, že jsou malinké děti o půlnoci vzhůru a běhají po hospodách.

V arabských zemích je normální nepít alkohol.

A copak je něco z toho špatně?

Mezi neurodivergentními lidmi je běžné neřešit small talk, hovořit dlouho a při hovoru se druhému nekoukat do očí, případně stimmovat.

A copak je něco z toho špatně?

I proto jsou „nácviky sociálního chování“ pro mě problematickým konceptem. Jasně, že jde o kulturní lekci, kterou autisté mohou potřebovat v případě, že chtějí existovat v neurotypickém světě většinu času a pracovat v korporátu. Nicméně o kultuře druhých bychom se měli učit všichni, pokud zde spolu žijeme – a nastavit přijatelná pravidla pro obě skupiny. Nikoliv se snažit o jejich potlačení. Nikoliv jako nutnost autistické chování změnit a „předělat“. Nikoliv jako potřebu „odstranit“ „nevhodné“ autistické chování.

protože ty malé tance

to, že jeden mluví hodinu

to, že se čtyři hodiny vybírá nábytek a tři hodiny hraje Age of Empires

to je pro mě radostný sociální kontakt