Červenožlutá digitální malba, spíše abstraktního ražení, uprostřed stojí dvě figurky, jinak jde o červené pozadí se žlutým pásem.

Nový měsíc: autistické dívky a periody

Se svými čtyřmi dcerami jsme vždy menstruaci probíraly velmi otevřeně. Ví, kdy dostanu periodu já, ví, jak vypadá krev, a nijak je to nevzrušuje, protože je to pro ně normální. Tento přístup jsem zvolila záměrně, protože se mnou má matka periody nikdy neprobírala a pak, když to poprvé přišlo, byl to pro mě velký, traumatický šok. Pamatuju si, že jsem se cítila naprosto nepřipraveně, zmateně. Rozhodně jsem nechtěla, aby to zažily mé dcery. Takže jo. O periodách se bavíme dost. Moje holky viděly i to, jak se jejich sestry narodily doma, prostě se to v životě děje a rozhodně je to nějak nepoznamenalo. Takový je zkrátka život.

Vlastně zrovna dneska se mě Wilding zeptala ve frontě v supermarketu, proč muži nemají periody – protože přece samečci mořských koníků mají děti, tak proč by to nemohli zažívat i chlapi, aby si taky něco prožili, ne?

No nic.

I když moje nejstarší dcera menstruaci ještě nedostala, věřím, že je to jen otázkou času, a protože je autistka, chtěla jsem ji připravit jen tak, jak je to vůbec možné. Chtěla jsem, aby se cítila dobře, že jí poskytnu všechny informace, a připravím ji na to, že se z ní stane žena. Takže tady je seznam věcí, které jsem jí koupila, a pár věcí, které jsem s ní udělala (a některé, které udělat plánuji).

První věc:  tahle kniha je úžasná. Vysvětluje v jednoduchých termínech, co se stane, když přijde puberta u holek a popisuje „co/kdy/jak“ v souvislosti s periodou.

I tyto dvě knížky jsou super.

Knížka Moon Mother, Moon Daughter je asi jedna z mých nejoblíbenějších knížek pro matky – a pak i pro dcery. Povídá se v ní o mýtech a legendách a speicálních rituálech kolem menstruace, které můžou matka s dcerou zažít společně. Hovoří o menstruaci jako o svatém průchodu, posílení, speciální záležitosti. Myslela jsem si, že takový přístup by Sno mohl velmi pomoci, protože věřím, že bude mít problémy se smyslovými vjemy krvácení. Proto by bylo dobré začít pozitivně, protože bude pravděpodobně krvácet každý měsíc zhruba asi tak 40 let.  Diskutuje se v ní i to, že je dobré vytvořit společně krabičku Prvního měsíce pro dceru – speciální dárek, který dostane, až když přijde onen čas, a mít společně i oslavu Prvního měsíce, takovou, která mladým ženám nepřijde nepříjemná.

Více informací o Krabičce prvního měsíce:
Jde o krabičku, kterou jsem vytvořila, a kterou předám Sno, až přijde její čas, abychom společně oslavily, že se stala ženou. Nápad pochází z knížky Janet Lucy, kterou zmiňuji výše. Je to něco speciálního, něco, co bych si moc přála, aby pro mě udělala moje máma, a něco, co plánuji udělat se všemi dcerami.
Co jsem do ní dala:
Speciální náramek s měsíčním kamenem.
Speciální výběr plátěných vložek od Scarlet Eve.
Červený ručník.
Drobný menstruační kalíšek, pokud bude chtít/až bude připravená.
Její oblíbenou čokoládu.

Červený čaj.
Nahřívací polštářek.
Uklidňující olejíček na křeče.
Novou knížku od jejího oblíbeného autora.
Ekologické vložky a drobné tampony.

A protože mě knížky baví, ještě vám ukážu tento set matky a dcery, který se mi také velmi líbil. I tento, který facilituje otevřenou komunikaci mezi mámou a dcerou. Ten by se podle mě dal používat už od raného věku, tak od sedmi.

Taky jsem Sno podpořila v tom, aby si vyzkoušela různé produkty, než začne krvácet, aby si zvykla na to, jak se v nich cítí a naučila se s nimi zacházet. Nechci ji zahlcovat novými informacemi, až to přijde, protože si myslím, že to bude už tak složité dost a chci, aby se cítila připraveně. Taky, kdykoliv jsme samy v autě, říkám jí, že se mě může zeptat na cokoliv, co ji zajímá, a často řešíme právě periody. Někdy mi i pošle e-mailem otázky, na které se stydí se mě zeptat přímo osobně.

I když jsem nikdy žádné nekoupila, slyšela jsem super věci i o spodním prádle na periody, speciálních značek jako je třeba ModiBodi a Thinx.

Uf! Tak to je asi všechno. Snad to byl hodnotný zdroj informací o menstruaci. Pokud máte nějaké další otázky, klidně se ptejte!

Poznámka: Žádný z odkazů, které najdete v článku, u mě nemají žádnou placenou reklamu. Prostě jen sdílím věci, co se mi líbí a které se mi ukázaly být užitečné. Vše, co jsem sdílela v tomto příspěvku, jsem koupila za vlastní peníze, všechny názory jsou mými názory.

 

Z anglického originálu The First Moon: Autistic Girls and Periods

zveřejněného na http://girltribe.net/index.php/2018/03/14/the-first-moon-autistic-girls-and-periods/

přeložila Zrzavá holka

Článek vznikl díky podpoře Jana Barty