Digitální malba v naivním stylu, zlatožluté pozadí a na něm měsíc a krajina se stromem, v popředí stojí dívka s krátkými hnědými vlasy a snědou pletí a modrou květinovou broží.

8 věcí, které musíte vědět, když chodíte s někým, kdo má Aspergerův syndrom

Pěkný článek ze stránky 8list.ph
,,Nemusí být jednoduché chodit s někým, kdo má AS. Nejvíc bije do očí asi to, jak jsou skoro stejní jako lidé bez AS. Je pak mnohem těžší přijmout těch pár podivností.“
Nechci tady dělat, že jsem nějaký expert na AS, ale snad stačí říct, že jsem chodil s někým, kdo AS má. Dodneška je jednou z mých nejlepších kamarádek a nejhodnějších lidí, jaké kdy v životě potkáme. A stejně jako kdokoliv jiný, i aspík, jak se jim někdy láskyplně říká, dokáže milovat a mít rád, a to i v klasickém pojetí.
Říkejme jí třeba..Princezna. Protože to ona stejně je.
asperger line breaker
8. AS je odlišnost. Ne postižení.
Stejně jako se od sebe liší muži a ženy, stejně jako chlap, který  má rád sporty a chlap, který má rád komiksy, se od sebe liší, liší se od sebe i lidé s AS a NT lidé. Jejich odlišnosti se projevují různě, ale důležité je si uvědomit, že aspíci nejsou nutně postižení a nemusí mít problémy, a mohou ve společnosti fungovat velmi dobře, ať mají uvnitř jakékoliv potíže.
Pamatuju si, jak… Princezna ukončila vysokou školu dříve, než je obvyklé, a vzala si další obor. Je velmi inteligentní a málo lidí si uvědomuje, že je jiná, často si říkají, že je jen trošičku zvláštní, protože se zvláštně oblíká a dělá cosplay. Právě to, že si lidi neuvědomují pořádně její odlišnost, způsobuje občasné problémy v kontaktu s NT. NT si neuvědomí, proč se v daný moment Princezna zachová tak či tak. 
asperger line breaker
7. Romantika je pro většinu aspíků naučená záležitost.
Romantika popírá snadnou logiku, takže jí aspíci často nerozumí – ale kdo jí vlastně rozumí? To ale neznamená, že nikdy nejsou milí nebo romantičtí. Znamená to jen to, že musí pochopit, co je milé a romantické, a proč je to milé a romantické. Pochopí to tím, že jim to klidně vysvětlíte a odůvodníte. Někdy to vede k šíleným výsledkům.
Pamatuju si, když.. .jsem se s Princeznou rozešel, tak se nic velkého nestalo. Začali jsme se hned zase bavit jako kamarádi a moc se toho mezi námi nezměnilo. Po sedmi měsících jsem si našel novou přítelkyni a řekl jí to. Ona pochopila koncept žárlivosti trochu jinak, takže náš dialog byl následovný…
Já: Mám teď novou holku.
Ona: Cože? Ty mě podvádíš?
Já: É, Princezno, my se před sedmi měsíci rozešli. 
Ona: No jo. Máš pravdu! ^______^
Vůbec nežárlila ani nebyla vzteklá, když si uvědomila, že pro to nemá logický důvod. Okamžitě to nechala být.
asperger line breaker
6. Aspíci moc dobře nechápou jemné narážky. Musíte je zvýraznit, aby vás pochopili.
Myslím, že toto snad ani není potřeba více vysvětlovat. Narážky, a nemusí to být ani sexuální narážky, příliš dobře nechápou. U sarkasmu to platí dvojitě.
Pamatuju si, když… jsem jednou řekl Princezně, že je sladké, když mě krmí, a ona se toho okamžitě chytla. Když už jsem nemohl, tak do mě pořád cpala věci, a hrozně se naštvala, že do mě dloubla vidličkou, až mi tekla krev. Její kamarádi byli zděšení, ale ona se na mě podívala a řekla:,,Tvoje chyba. Měl jsi otevřít pusu.“
Asi bych začal fakt vyvádět, kdybych si neuvědomil, že ano, byla to moje chyba. Neobjasnil jsem jí, že celé gesto přestává být milé v momentě, když osoba, kterou krmíte, je už najezená a už jíst dál nechce.
asperger line breaker
5. Když se aspík velmi soustředí, neberte to jako známku toho, že jej nezajímáte
Aspíci mívají zájmy, na které se soustředí velmi silně. Někteří aspíci díky tomu bývají označovány za génie, ale také to znamená, že tohle silné soustředění se děje na úkor jiných věcí. I vašeho vztahu. Aspík, který se soustředí, si tě může – a možná i bude – nevšímat. To ale neznamená, že tě nemiluje – znamená to jen to, že se soustředí. Láska k tobě a jejich schopnost se soustředit se navzájem vylučují.
Pamatuju si… že jako cosplayer se Princezna chová ke všem hrozně nevšímavě, když hraje svou postavu. Takhle má ale jako cosplayer skvělé výsledky, i když si lidi někdy myslí, že se tak chová i v reálu. Velmi brzy jsem pochopil, že jí to nemůžu zazlívat, když mě během cosplaye ignoruje.
asperger line breaker

4. Self-defeat is a common trait among aspie relationships. You need to work with them to overcome this.
4. Ve vztazích se AS často vzdávají. Musíte na tom s nimi zapracovat. 
Aspíci mají velmi zvláštní osobnost, což je občas vede k tomu si myslet, že vztahy jsou o ničem. Mají spoustu zvláštností a proto jsou obecně často pesimističtí, co se týče jejich vyhlídek na dobrý vztah, a protože mají velmi lineární a logicky založenou mysl, rozchod pro ně nemusí být zas tak velkou záležitostí a mohou se přes něj snadno přenést. Pokud jim s tímto náhledem nechcete pomoct, neočekávejte, že vztah bude dlouhodobý.
Pamatuju si… Kromě našeho facebookovského statusu se na vztahu mě a Princezny nic nezměnilo. Je dobře, že po rozchodu nenásledovalo žádné drama nebo hořkost, ale je špatné, že já jako NT občas zapomínám, že už spolu nejsme.
asperger line breaker

3. They generally hate surprises.
3. Nesnášejí překvapení.
Protože překvapení popírají veškerou logiku a následnost věcí, aspíci je nesnáší. Pokud si představujete, že pro vašeho AS uděláte něco sladkého a romantického s překvapením, popřemýšlejte nad tím ještě jednou.
Pamatuju si, jak… Princezna před pár lety slavila 21. narozeniny a já se snažil jí udělat překvapení, takže jsem řekl 21 jejím kamarádům, ať jí pošlou nějaká pěkná přáníčka. Ti to udělali rádi. Když jsem jí ale pak zavolal, nadávala, že spousta lidí má teď její číslo. Moje chyba. 
asperger line breaker
2. Nedopusťte, aby se cítili, jako že na ně musíte dohlížet. I když vám to tak přijde.
Aspíci nemají rádi, když se o ně někdo moc stará. Dokážou žít v pohodě i bez našeho připomínání toho, že jsou odlišní. Vlastně je to ještě horší, když nemají diagnozu a sami ještě neví, že jsou odlišní. A pokud nejsi kvalifikovaný psycholog, nehrej si na něj.
Pamatuju si, že…  pokaždé, když jsem zmínil, že je AS, tak mě Princezna škrábla nebo do mě bouchla. Tak se s tím ona vyrovnává a já se brzo naučil, že to nemám vytahovat. Když chcete chodit s AS, musíte se naučit přijímat jejich odlišnosti tak, aby to nebylo moc zjevné a okaté. Prostě je berte takové, jací jsou, bez nějakého očividného odůvodňování.
asperger line breaker

1. When all else fails, ask for expert advice.

1. Když všechno selže, nechejte si poradit od odborníka

Ať už chodíte s někým, kdo má AS, nebo vám přijde, že osoba, s kterou jste, má AS, musíte se o AS více dozvědět. Existuje spousta zdrojů, z kterých můžete čerpat nové vědomosti.

Pamatuju si, když… jsem si uvědomil, že Princezna může být AS, a našel jsem si všechny informace, které byly k dispozici. Udělal jsem to proto, abych se ujistil, že ji i tak můžu udělat šťastnou, i když jí tak úplně nerozumím. A i když spolu nejsme, tak mě potěší, když se probudím a mám od ní ve zprávách smajlíka, nebo když mi nabídne, jestli nechci obejmout, když mě něco trápí.
Občas se až divím, co jsem udělal tak skvělého, že jsem si zasloužil potkat někoho tak úžasného, jako je Princezna.