Malba pastelem, na které se sklání dívka se zavřenýma očima nad miniaturní vázičku.

3. rozhovor – Tommy

Tak jdeme na to, další na ráně je téměř 18letý aspík 🙂

1.V čem vidíš největší pozitiva AS u sebe samého?

Pozitiva cítím hlavně v tom, že nemám až tak moc problémů a ani některé základní symptomy AS se u mě neprojevujou.

2. Píšeš básničky. Pomáhá ti tento koníček se nějak uvolnit, cítíš při psaní básniček nějak své AS?

Básničky mám jako občasnýho koníčka. a poslední dobou mě nic moc skládat nenapadá. A co se týče uvolnění, tak je to jeden z koníčků, který se mi hodí k odreagování, ale těch koníčků je více.

3. Jsi v rodině jediný s AS? Jaký je přístup tvé rodiny k AS? Změnil bys na něm něco? Jak by se rodiče dětí s AS měli chovat ke svým dětem?

V rodině jsem jediný s AS. Co se týče přístupu rodičů, tak jsem spokojen, i když si někdy lezeme na nervy, nebo spíše já lezu na nervy svým zatěžováním různých věcí, tak je to v pohodě. Rodiče by si podle mě měli nastudovat symptomy zjištěné diagnózy a emoce. A jestli je okolí nechápe, tak bych doporučil totéž.

4. Co si myslíš, že je největší mýtus o AS? Klidně i víc, které sám vyvracíš?

Mýtů je hodně, ale podle mě za největší mýtus si představuji černobílé vidění o PAS. Že si lidé myslí, že všichni autisté mají stejné symptomy. A jako jeden mýtus může být ten, že autisté jsou stejní jako Rain Man nebo také že nemají empatii, že netouží po kolektivu. Já osobně jsem sice měl takové období, kdy mi stačil jeden kámoš, ale potom jsem měl dost špatné období, po kterém jsem začal toužit po ostatních. Takže může to být i obojí.
5. Angažuješ se na své FB stránce (Asperger von Pardubitz), setkáváš se s nějakými hejty?
Prozatím ne, protože mám spíše nouze o zhlédnutí. Je to dáno tím, že moje činnost na YT je zatím krátkodobá. Pro informaci ostatních čtenářů mám změněn kanál na jméno „Tommy – Asperger von Pardubitz.
6. Co na AS říkají tví spolužáci? Ví o tom?

Někteří o mém AS ví a někteří ne. Ale dá se s nimi v pohodě bavit. Ve druhém ročníku sice došlo k tomu, že jedny holky měly asi špatné období, tak reagovaly na mou pomalost netrpělivě, ale už je to přešlo a dnes (10.9.) došlo na to, že jsme se opět normálně pobavili a nemůžu si stěžovat celkově ani na celou třídu. A to už od prváku, protože na adaptačním pobytu jsme si začali rozumět.

7. Co bys chtěl jednou dělat, čím by ses chtěl živit? Proč?

Ještě si nejsem jistý, ale na SŠ máme účetnictví, marketing a jiné předměty, tak bych se zaměřil klidně na účetnictví, ale jsme teprve na začátku, takže nemohu moc sloužit. Nyní ale mám brigádu u spolku Hurá na Výlet se sídlem v Chrudimi, která se věnuje handicapovaným ale i důchodcům a bojuje proti „šmejdům“, kteří nabízí nějaké zboží a pak uvalí exekuci. Takže pokud by někdo ze čtenářů kolem Pardubic a Chrudimi, kteří mají průkaz ZTP nebo ZTP/P chtěl na výlet, ať klidně využije našich služeb. Také bych chtěl, pokud by mi to dovolili třeba na pár měsíců pracovat s autisty od HFA až po Nízkofunkční Autismus. Chtěl bych se tím živit díky tomu, že bych chtěl pomoci druhým, kteří nemají to, co mají ostatní a podpořit je.

8. Setkal ses někdy s dalšími lidmi s AS? JAk na tebe tito lidé působí? Poznal bys to na nich hned?

Ano, setkal jsem se s nimi. Působí na mě dobře, ale každý je originál v chování. Na některých se to dá poznat, že vypadají zvláštně, ale u některých je to naopak. Já kdybych třeba viděl autistu samotného, tak bych si řekl, že asi není úplně myšlenkově obyčejný, ale nepřiložil bych mu hned ten Autismus. Ale mezi Autisty autistu poznám dobře.

9. Co očekáváš od ideální partnerky? Máš zájem o partnerství?

Aby nebyla namyšlená, aby se s ní dalo bavit, vstřícnost, pochopení, ale ne litování. Aby měla svůj názor a jinak nevím, co bych řekl dál. Aby dokázala odpustit moje občasné neurodiverzní výkyvy. Po partnerství sice toužím, ale bojím se toho, abych neudělal nějakou osudovou chybu, která by nešla napravit.

10. CO bys vzkázal ostatním AS v tvém věku?

Vzkázal bych ostatním, pokud mají velké problémy, aby si neříkali v hlavě, že jsou ztracené případy a nenechali se jen tak z něčeho rozhodit. A hlavně by se neměli vzdávat a občas se i podílet na různých věcech ohledně Autismu a případně uzavřít spolupráci s našimi blogy.

Odkazy na další rozhovory:

Strašilka

Branko