Zrzavá figurka stojí na zemi, z které rostou lístky, v pozadí tmavě modrofialové nebe s asteroidy a měsícem.

Proč se za sebe nestydím

Opakuj to se mnou jako mantru. A doplň si tam to své.

Není nic špatného na tom, že jsem se naučil/a ______ až ve _____ letech. Proč by bylo? Každému jde něco.

Není nic špatného na tom, že když mám radost, tak začnu _____ – naopak. Každý projevujeme radost jinak.

Není nic špatného na tom, že někdy celé dny strávím ponořený/á v ______ . Je to vášeň. Ukažte mi na někoho, kdo se dovede soustředit tak pečlivě a tak dlouho.

Není nic špatného na tom, že na mě lidi někdy venku koukají. Asi je něco trápí, když musí řešit, jak vypadám/chovám se já.

Není nic špatného na tom, že nevypadám a nechovám se jako mí vrstevníci. Nemusíme všichni vypadat stejně. Nemusíme mít všichni stejnou cestu životem.

Není nic špatného na tom, že mě dokáže hodně rozhodit _____. Každý máme něco, co nás dokáže vytočit. Jen to ukazuje, že mi na něčem hodně záleží – a na tom není nic špatného.

Stejně tak není nic špatného na tom, že mi nechutná _____, možná i _____ a ____.

Není vůbec, ale vůbec nic špatného na tom, když se s někým zrovna nechci kamarádit. Nebo na někoho sahat. Moje tělo = moje hranice, a nikdo mi nemůže poroučet.

Není vůbec nic špatného na tom, že se na lidi vždycky nekoukám. Nenechám druhé, aby to po mně vyžadovali, když je to nepříjemné.

Není vůbec nic špatného na tom, že mám trochu jiný postoj k řeči. Někdy je to i trochu sranda, když říkám nějaké legrační věty, a někdy je fajn být kreativní a nacházet alternativní způsoby komunikace, když mi třeba nejde mluvit vůbec.

Není nic špatného na tom, že někdy vidím černobíle. Někdo musí dohlížet na to, aby byly věci spravedlivé.

Není nic špatného na tom, že mám neurodiverzní mozek. Neurobiologie je fascinující a diverzita je vítaná.

Není nic špatného na tom, když mi někdy přeteče pohár a už to nezvládnu a mám meltdown. Je lepší ze sebe emoce dostat ven, než předstírat, jak je všechno fajn.

Není nic špatného na tom stimmovat, ať už dělám _____ nebo _____, pomáhá mi to, nikomu to neubližuje a nikomu do toho nic není.

Není nic špatného na tom, že jsem oproti svým vrstevníkům _______. Na každého někde ve světě čekají nějací kamarádi.

Možná mi někdo pořád říká, že jsem _______ a posmívá se mi. Ať si říká, co chce. Já se s ním nemusím kamarádit, pokud si to nechce nechat vysvětlit.

Špatné je jen to, když někoho nepřijímám se všemi jeho zvláštnosti, a když on/a nepřijímá mě.

Já se za sebe nestydím. Protože pokud neubližuji druhým, pak na tom, jaká/ý jsem, není nic špatného.