Detailní kresba dřeva černou tuší na bílém papíře.

the girl with the curly hair

…aneb Kudrnatá holka. Tak se jmenuje asi jedna z mých úplně nejoblíbenějších stránek na Facebooku. Vede ji mladá kudrnatá slečna s AS, Angličanka, která tvoří legrační a jednoduché obrázky s textem týkajících se vlastností Kudrnaté holky, nebo rozdílů Kudrnaté a ostatních NT lidí. Jejím cílem je otevřít dveře všude všem ASD ženám, dokonce vyhrála Temple Grandin Award, je skvělá. Občas cituje sama sebe, občas cituje lidi, kteří jí píší či komentují stránky – je to skvělé, i vy můžete být jednou ocitováni.
Rozhodla jsem se vám sem nějaké obrázky hodit a přeložit to, co znamenají. Když na Facebook hodí nějaké nové obrázky a mně se budou líbit, tak je vám sem hodím i do budoucna. Pokud anglicky umíte a o kudrnaté holce jste ještě neslyšeli, odkazuji vás sem:
https://www.facebook.com/TheGirlWithTheCurlyHair

,,Získávání si důvěry k druhým probíhá u Kudrnaté jinak než u NT lidí.
Cesta k získání důvěry je u Kudrnaté velmi dlouhá

Cesta k získání důvěry u NT je poněkud kratší.
Pokud Kudrnaté někdo na její cestě k důvěřování ublíží, vrátí se zase na úplný začátek.
Kdežto NT se vrátí třeba jen jeden, dva, tři kroky zpátky.
(v komentářích je pár AS, kteří tvrdí, že je to u nich právě naopak – důvěřují velmi snadno a rychle, na což pak doplácí.)

Když se mě něco jakýmkoliv způsobem emočně dotkne, trvá mi  dny – někdy i týdny – zpracovat dané pocity, pojmenovat je, zařadit je.

Nechápu, jak lidé mohou slepě kráčet životem, aniž by znali důvody svého jednání, nebo je nějak řešili, nebo vůbec nějaké měli. Z toho šílím!

Všichni bychom se měli více snažit říkat, co si myslíme, myslet vážně to, co říkáme, a dělat, co říkáme, že uděláme. Pro AS je velice důležité, aby se člověk, kterého milují, snažil následovat tato pravidla – a časem se sníží potřeba kritického vysvětlování, když pravidla ,,poruší“. Když někdo jiný poruší pravidla, je těžké poznat, co jej k tomu vedlo. Vlastně to bolí ještě víc, když někdo, koho milujete, se nedrží pravidel, nebo nevysvětlí, proč takové věci dělá. Kudrnatá holka na své stránce řeší i zajímavé situace ze života.

Občas se stává, že chci něčí lásku, ale ne dotek. Občas si chci povídat, ale ne se na sebe koukat. Občas chci slyšet hezké věci, ale necítit se trapně, když mi je někdo říká. Někdy, ale fakt jen někdy, cítím, že bych chtěl být dítětem. Ne, že bych chtěl být dětinským, ale chybí mi takové to lezení a houpání na kolenou a dětské nevinné mazlení. Někdy chci objemout, ale nechci tam ty ruce.
Někdy prostě chci.

To nezávisí na tom, JAK MOC tě mám ráda. Když nemám dostatek sociální energie, tak se prostě necítím na to, abych s tebou někam šla. Ale stejně tě mám pořád ráda.

Než jsem se začala angažovat online v ASD ženských skupinách, byla jsem nedospělá, strnulá, měla jsem mysl uzavřenou novým věcem. Soudila jsem druhé, soudila jsem důvody jejich jednání. Teď už se ale snažím pochopit, proč dělají věci tak, jak dělají, jejich cestu, co je do tohoto bodu vedlo. Snažím se hodně být empatická a chápat druhé. Občas stále soudím, stále mám zavřenou mysl. Ale už jsem si toho vědoma mnohem více, než jsem byla předtím. Díky online sociální interakci v ASD ženských skupinách jsem se tomu naučila. Ono Aspergeři se musí v sociálních interakcích potýkat s mnoha stereotypy…

Radši si sundám svou NT masku a přestávám skrývat své ASD vlastnosti.
A můj AS obličej se usmívá mnohem víc, než se usmíval můj NT obličej…

Když mě požádáš, abych vyřešila nějaký problém, možná použiju způsob řešení, který bude trochu nezvyklý. Nebo jiný. Může trvat i dlouho nebo být stručný. Pravděpodobně to nebude způsob řešení, kterým bys čekal, že problém běžně lidé řeší. Ale můj způsob může být také velmi inovativní a velmi hodnotný.

Být v dospělosti diagnostikován jako ASD může být dost stresující. Je to…jakoby vás vychovávali a celou dobu vám říkali, že svět je zelený, a vy jej viděli zeleně celý váš život. Ale pak vám zničehonic někdo řekne, že svět je modrý, a všechno najednou musíte analyzovat a hodnotit znovu. Na druhou stranu může být diagnóza Aspergerova syndromu i velmi přínosná.

Přála bych si, aby více lidí pochopilo, jak úžasné je pro mě dělat ty stejné věci ve stejný čas každý den, navždy.